NAVODILO ZA UPORABO IN VZDRŽEVANJE NOTRANJIH ŽALUZIJ
Regulacijo svetlobe (odpiranje in zapiranje ALU lamel) se uravnava z obračanjem paličice. Za dvig in spuščanje se uporablja vrvico. Za zaustavitev notranje žaluzije v želeni višini je potrebno vrvico pomakniti levo ali desno in popustiti.
Notranje žaluzije se čisti s statičnim omelom ali suho krpo. Pri čiščenju je potrebno paziti, da se ALU lamele zaradi premočnega pritiska ne poškodujejo.
NAVODILO ZA UPORABO IN VZDRŽEVANJE ZUNANJIH KRPAN ŽALUZIJ
Električna priključitev motorja
POZOR! Nepravilna montaža in napačna priključitev lahko vodita do resnih poškodb, zato je potrebno vsa navodila dosledno upoštevati! Pomembna varnostna navodila za montažo in priključek na električno omrežje:
- Po montaži mora omrežni vtikač ostati dostopen.
- Pri montaži brez mehanske zaščite gibljivih delov se mora motor montirati na višini vsaj 2,5m nad tlemi ali na drugi ravnini, ki omogoča dostop do pogona.
- Preden se motor montira in priključi, je potrebno odstraniti in izključiti vse dovode in drugo opremo, ki je nepotrebna.
- Če se motor upravlja preko pred-nastavljivega stikala, mora biti stikalo montirano v vidnem polju motorja – ločeno od premičnih delov žaluzije – na višini višji od 1,5m.
- Priklop mora izvesti električar v skladu z veljavnimi lokalnimi predpisi.
POMEMBNO OPOZORILO! DVEH ALI VEČ MOTORJEV NI DOVOLJENO VZPOREDNO PRIKLJUČITI NA ENO ENOPOLNO STIKALO. VSLED POVRATNE NAPETOSTI KONDENZATORJA OBSTAJA VELIKA VERJETNOST, DA SE DVA VZPOREDNO VEZANA MOTORJA PREGREJETA.
NAVODILA ZA UPORABO ZUNANJIH ŽALUZIJ TIP CUGELJ 80C IN 80T
Montaža
Montažo naj izvede le strokovnjak, sicer ne nudimo garancije. Žaluzije z električnim pogonom naj na omrežje priključi le za to pooblaščena oseba. Prav tako lahko edino strokovnjak izvede vse nastavitve.
Namen uporabe
Žaluzijo so namenjene zaščiti pred soncem. Pri zlorabi lahko pride do težav (glej tudi informacije za uporabo žaluzij v primeru dežja, snega, ledu in zmrzali). Spremembe, kot sta predelava in dodelava, ki niso predvidene s strani proizvajalca se lahko izvedejo le s pisnim dovoljenjem proizvajalca. Dodatne obremenitve žaluzij z visečimi predmeti (luči, reklamni predmeti, vrvi …) lahko povzročijo poškodbo ali celo zlom senčila, zato so prepovedane.
Upravljanje
Otroci in osebe, ki ne morejo oceniti nevarnosti, ki lahko nastane pri nepravilni uporabi žaluzij, le teh ne smejo upravljati. Daljinsko upravljanje je potrebno shraniti izven dosega otrok. Prav tako upoštevajte posamična navodila za nastavitve in uporabo motorjev oziroma krmiljenja.
Pogon z zglobno ročico
Dvigovanje in spuščanje žaluzije se izvaja z zglobno ročico, ki je nameščena v notranjosti prostora. Izognite se prevelikemu odklonu ročice, saj to vodi do težje dostopnosti in k preveliki obrabi. Preden žaluzijo popolnoma odprete oziroma zaprete, upočasnite hitrost vrtenja ročice, da se spodnji profil ne bi na silo ustavil. Pri popolnoma odprti oziroma zaprti žaluziji nikoli ne vrtite ročice na silo.
Elektromotorni pogon
Za upravljanje žaluzije pritiskajte gumb na stikalu v ustrezno smer toliko časa, dokler ne dosežete ustrezne pozicije. Pri večkratnem delovanju v zelo kratkih presledkih lahko pride do pregretja motorja, ki se potem samodejno ustavi (avtomatično termično varovalo). Po kratki ohladitvi motorja le ta ponovno brezhibno deluje brez dodatnih postopkov.
UPORABA V PRIMERU VETRA, DEŽJA, SNEGA, LEDU IN ZMRZALI
Žaluzija je senčilo proti soncu in ne zaščita pred vsakim vremenom. Žaluzije je potrebno v primeru vetra dvigniti. V primeru sneženja ali nevarnosti zmrzali je potrebno pred uporabo žaluzij preveriti, če so vodila zasnežena ali zaledenela. V primeru zasneženosti ali zaledenelosti je potrebno le tega odstraniti. Nasilno obratovanje senčil v teh primerih odsvetujemo. AVTOMATIČNO OBRATOVANJE MORA BITI V PRIMERU ZMRZALI OBVEZNO IZKLJUČENO!
OVIRE
Obstaja možnost zmečkanin in odrgnin, predvsem med dvigovanjem lamelnega zastora. Le ti lahko zajamejo oblačila ali dele telesa. Spuščanje žaluzije ne sme biti ovirano, zato je potrebno paziti, da v območju delovanja senčila ni ovir. Žaluzije nikoli ne potiskajte navzgor ročno, saj to lahko privede do resnih napak v delovanju.
AVTOMATIČNO KRMILJENJE
Žaluzije nikoli ne spuščajte brez nadzora. Avtomatično krmiljenje lahko odpove v ekstremnih situacijah (izpad električne energije, napake). V teh situacijah obstaja nevarnost, da se senčilo poškoduje ali celo strmoglavi.
PRIPOROČILO:
Ob odsotnosti nastavite avtomatično krmiljenje na ročno in pustite žaluzijo v zaprtem stanju. Če je pred vašim edinim dostopom do balkona ali terase montirana žaluzija z avtomatičnim krmiljenjem , se lahko zaprete ven. Iz tega razloga izklopite avtomatiko, ko uporabljate balkon ali teraso.
ČIŠČENJE IN VZDRŽEVALNA DELA NA SENČILIH
Kadar se izvajajo popravila ali čiščenja na senčilih, se mora pred tem izklopiti avtomatika, saj ob vklopu obstaja nevarnost zmečkanin ali padca. Prav tako je treba preveriti, da ni možno nenadzorovano upravljati s senčilom. Iz elektrike je potrebno senčilo izključiti pri vsakem čiščenju ali popravilu.
VZDRŽEVANJE
Varna uporaba senčila je zagotovljena le, če se senčilo redno vzdržuje in preverja. Vsakokrat je potrebno pri žaluziji preveriti obrabo, poškodbe zastora ali ohišja. Če se opazijo poškodbe, jih lahko odpravi le za to pooblaščena oseba. Do takrat se senčilo ne sme uporabljati.
OBRABA
Redno pregledujte senčila. Če odkrijete poškodbe kot so, obraba ali poškodbe kablov, jih lahko odpravi le za to pooblaščena oseba. Med tem časom se poškodovano senčilo ne sme uporabljati.
DELA KI JIH LAHKO OPRAVI LE STROKOVNJAK:
- snemanje in menjavanje zastora,
- nastavljanje končnih točk pri žaluzijah z električnim pogonom,
- odpravljanje funkcijskih motenj pri reduktorjih in elektromotorjih.
Naslednje vzdrževanje in nega naj se redno izvajata, najmanj pa enkrat letno:
- pregled pogonskih delov in odstranitev morebitnih nečistoč ter tujkov (na zunanji strani morebitna ptičja gnezda),
- pregled vodil in odstranitev preprek v utoru predvidenem za drsenje stranskih uvodnikov na posameznih lamelah,
- preverjanje, če se zastor enakomerno ravno navija, če se dvižni trakovi na drgnejo po luknjah v lamelah, po katerih tečejo.
Kovinski deli žaluzij imajo visoko kakovosten zaščitni sloj. Eloksirani in plastificirani deli ohranijo prvotno kvaliteto daljši čas, če se jih redno čisti z mehko krpo. Nečistoče na zastoru, ki so nastale zaradi onesnaženega zraka, se lahko tudi v suhem stanju skrtačijo. Manjše madeže se lahko z zelo blagim praškom za ročno pranje očisti. Pri tem naj se lamel ne drgne z grobimi predmeti, saj se le te lahko poškodujejo. Lamele nato z veliko čiste vode operite. Mastne in oljne madeže lahko odstranite le z bencinom za čiščenje in zelo vpojno krpo.
REZERVNI DELI
Uporabljajo se lahko le rezervni deli, ki so potrjeni s strani proizvajalca.
DEMONTAŽA IN ODSTRANITEV SENČILA
Pri demontaži in odstranitvi zunanjih žaluzij je potrebno paziti, da se deli ki se odstranjujejo , varno pospravijo iz delovnega območja (pozornost je potrebna predvsem pri delu na višini). Potrebna je tudi zaščita delovnega območja, saj je velika nevarnost padca nepritrjenih delov. Priporočamo, da demontažo opravi za to pooblaščena oseba.